Used 2019 Jayco Jay Flight SLX 7 174BH Travel Trailer
This Versatile bunkhouse layout in an ultralight frame, which allows a family of five to sleep comfortably in a trailer that weighs less than 3,000 lbs.
Spring Fever Sale
Jayco Jay Flight SLX 7 travel trailer 174BH highlights:
- Queen Bed
- Microwave Oven
- Kitchen Pantry
- Large Front Window
- LED Lights
A great choice for your family of four is this Jay Flight SLX 7 bunk model trailer 174BH. There is sleeping for 4 with the twin bunks and queen bed, plus a fifth camper can be comfortable on the booth dinette once folded down and turned into a sleeping space as well. Grabbing a bite to eat is simple with the 2-burner range and microwave oven. Pop a bag of popcorn in the microwave for a late night snack and enjoy a card game or two inside at the table. The 10' power awning with LED lighting will provide a great outdoor space both day and night.
With any Jay Flight SLX 7 travel trailer your vacationing couldn't be simpler. These units provide you with all of the comforts needed along with complete reliability on the road. Jayco's industry-leading 2-year limited warranty will provide you with peace of mind regarding your purchase. You will appreciate the seamless Magnum Truss roof system and American-made Goodyear tires, as well as keyed-alike entry and baggage doors for ease of use so you only need to keep track of one key! On the inside, you will love the chocolate Maple cabinet doors, LED lighting throughout, plus comfortable sleeping accommodations with a 4" thick mattress or a queen Simmons mattress in select models to ensure you get a great night's rest every night! And, for your temperature control comfort inside, there is a wall-mount 8,000 BTU AC unit so you can stay cool even on the hottest summer day! What are you waiting for, come select your favorite Jay Flight SLX 7 model today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $3,799
Sale Price: $13,997
Stock# 13134
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 1 in |
| Hitch Weight | 305 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 2935 lbs |
| Cargo Capacity | 815 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0AJ7K17J0698 |
Jay Flight SLX 7 174BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


