Used 2019 Jayco Jay Feather 29QB Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 29QB highlights:
- Bunkhouse
- Triple Bunks
- Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Pack-N-Play Door
Are you looking for a travel trailer with a single slide for more living space, a rear bunkhouse for your kids, and a private bedroom for yourself? Then you have found all of that and more in this Jay Feather 29QB. Enjoy meals and plan out your day on the u-dinette and sofa within the slide out. With a front bedroom that features a Jayco exclusive queen Simmons mattress, and a bunkhouse with Teddy Bear "soft-touch" bunk mats and a J-Cube, your family is sure to get a good night's rest. Bikes or other outdoor camping gear can be stored through the Pack-N-Play door or the front exterior compartments. You can even choose an optional outdoor kitchen if you like, choose this model today!
When you choose a Jay Feather travel trailer you can rest assured that you have chosen quality construction with features such as an aerodynamic, rounded front profile with front diamond plate, a modern retro graphics package with a two-colored sidewall, and a Norco NextGen frame with integrated A-frame. Inside you will find crown molding along the ceiling, LED lighting throughout, and ball-bearing drawer glides with 75-lb. capacity. The mandatory Customer Value Package includes features such as American-made nitro-filled Goodyear radial tires with self-adjusting brakes, a power awning with LED lights, an outside shower, plus AM/FM/CD/DVD/Bluetooth stereo and more! For your next camping trip, come choose a Jay Feather travel trailer!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $5,007
Sale Price: $24,988
Stock# B674A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 725 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 6425 lbs |
| Cargo Capacity | 1075 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' & 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BS1J17M0432 |
Jay Feather 29QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


