Used 2019 Jayco Jay Feather 21RD Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 21RD highlights:
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Two Pantries
- 16' Awning
Been searching for a smaller travel trailer that is easy to store yet full of features? This Jay Feather 21RD will have you daydreaming about all the places you can travel with your favorite person, plus includes extra sleeping space on the u-shaped dinette when needed. Just imagine cooking meals inside with full amenities, playing cards after dinner at the dinette, and getting cleaned up before bedtime in the full bath that includes a shower skylight. You will have plenty of storage throughout the interior, and exterior storage as well. Take a look today!
When you choose a Jay Feather travel trailer you can rest assured that you have chosen quality construction with features such as an aerodynamic, rounded front profile with front diamond plate, a modern retro graphics package with a two-colored sidewall, and a Norco NextGen frame with integrated A-frame. Inside you will find crown molding along the ceiling, LED lighting throughout, and ball-bearing drawer glides with 75-lb. capacity. The mandatory Customer Value Package includes features such as American-made nitro-filled Goodyear radial tires with self-adjusting brakes, a power awning with LED lights, an outside shower, plus AM/FM/CD/DVD/Bluetooth stereo and more! For your next camping trip, come choose a Jay Feather travel trailer!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 216575B
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 535 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4295 lbs |
| Cargo Capacity | 1205 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BL3K1JU0053 |
Jay Feather 21RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


