Used 2019 Jayco Hummingbird 17MBS Travel Trailer
2019 HUMMINGBIRD 17MBS BAJA EDITION, ULTRA LITE IS A BEAUTIFUL ALL FIBERGLASS TRAILER WITH 4 SEASON GLACIER WINTER PKG, GREAT BIG LIVING ROOM. HIDDEN MURPHY BED IN FRONT.. WITH A CLOSET. COLD A/C, SLEEPS 2 COMFORTABLY! GREAT LAYOUT.
SPACIOUS LIVING AREA WITH SOFA & MURPHY BED SLEEPER. ENTERTAINMENT CENTER. OPEN KITCHEN WITH DOUBLE SINK, 3-BURNER STOVE, OVEN, MICROWAVE & FRIDGE.
BONUS: !! EXTREME WEATER PKG, 4 SEASON EXTREME COLD. POWER AWNING WITH LED LIGHTS. LOTS OF STORAGE INSIDE AND OUT. OUTDOOR KITCHEN, OUTDOOR SHOWER, NEW TIRES
UVW APPROX. 2990 LBS. 30AMP POWER.
OUR PRICE: $9,995. GREAT FLOOR PLAN FOR LARGE FAMILIES OR WEEKEND GROUP TRIPS!
We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT.
Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633.
WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED. FREE DELIVERY & SETUP TO ALL 48 STATES.
¡SE HABLA ESPAÑOL!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 5038393090
Exterior Color: White
Interior Color: Midnight, Sahara, Boulder
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Midnight, Sahara, Boulder |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 280 lbs |
| GVWR | 3950 lbs |
| Dry Weight | 2990 lbs |
| Cargo Capacity | 960 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25.6 gals |
| Grey Water Capacity | 25.4 gals |
| Black Water Capacity | 25.4 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Hummingbird 17MBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


