Used 2019 Jayco Hummingbird 16MRB Travel Trailer
Call 512-930-4922 for more info! GREAT-BAD CREDIT FINANCING OPTIONS!Jayco Hummingbird travel trailer 16MRB highlights:
- Front Murphy Bed
- 2' x 4' Folding Stow-Away Table
- Interior LED Lighting
- Rear Bath
- Residential-Style Kitchen Countertops
For the couple who enjoys time away from home but prefers the convenience of sleeping in a camper and being able to prepare your meals indoors, this Hummingbird 16MRB is for you! Depending upon the time of day that you enter this trailer will determine whether you see the sofa along the front wall or the Murphy bed. Many people really enjoy how convenient and "out of the way" the Murphy bed is during the day! Throughout this model there is plenty of storage with the overhead cabinets. Outside you will enjoy the shade from the power awning with LED lights, and two marine grade exterior speakers!
With any Jayco Hummingbird you can easily load up your family, your camping gear, and enjoy your next vacation in comfort. Along the exterior you will find an aerodynamic, rounded profile with front and rear black diamond plating, a one-piece fiberglass roof, plus a Norco frame with integrated A-frame. Inside each model you can store plenty of items in the drawers which feature ball-bearing drawer glides with a 75-lb. capacity. You will also find wall-to-wall Armstrong vinyl flooring, and a microwave for easy meals, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $2,003
Sale Price: $12,997
Stock# 93660
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 315 lbs |
| GVWR | 3550 lbs |
| Dry Weight | 2780 lbs |
| Cargo Capacity | 970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25.6 gals |
| Grey Water Capacity | 25.4 gals |
| Black Water Capacity | 25.4 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0AH6K13F0073 |
Hummingbird 16MRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


