Used 2019 Jayco Hummingbird 10RK Travel Trailer
Call for details.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $2,469
Sale Price: $10,981
Stock# 52512C
Interior Color: Y
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 7 ft 8 in |
| Int Height | 4 ft 5 in |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 180 lbs |
| GVWR | 2000 lbs |
| Dry Weight | 1545 lbs |
| Cargo Capacity | 455 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25.6 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| TV Info | 120V/12V two way 24" LED TV |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0AE0K1310288 |
Hummingbird 10RK Reviews
-
Perfect for a Jeep!
2019 Hummingbird 10RK
What I liked most: Weight- ACTUAL over the scales at 1500#. TONS of ground clearance with torsion axle. Big Trailer amenities. tows well with our 2012 2dr wrangler.
What I'd improve: minor issues. Wire loom covering around battery wires up front. Better control of black silicone when they assembled the molding on the seams. Please take the flat panel tv off the wall when you travel!!!!!!!!(easily detaches with clip).8 years ago | Sean K. from Vancouver, WA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

