Used 2019 Holiday Rambler Endeavor 38N Motor Home Class A - Diesel
Holiday Rambler Endeavor Class A diesel motorhome 38N highlights:
- Two Full Baths
- Bunk Beds
- Washer/Dryer
- Sleeps Seven
- Six TVs
From the fully functional kitchen with a residential refrigerator and convection microwave to the impressive amount of sleeping accommodations and two full bathrooms, this Endeavor Class A diesel motorhome will be a spectacular choice for all of your upcoming getaways! You won't even notice that you are camped out in the middle of the woods as you spend your evenings curled up in front of the electric fireplace watching your favorite movie on the 43" LED TV, and when you are too tired to continue watching, you can retreat to the king-size bed in the private master suite.
With its impressive list of luxurious features, the Holiday Rambler Endeavor Class A diesel motorhome does not compromise quality or comfort! Nowhere else is this seen more than in the 400D Aqua Hot heating system. This amazing hydronic heating system works effortlessly to deliver continuous hot water so that you can take a shower, wash the dishes, or use the washer/dryer to clean your dirty clothes. This system also works hard to keep your interior evenly warm without any cold pockets of air. You will also be impressed by the central vacuum system that will allow you to eliminate any stray dirt or crumbs, and because the Endeavor comes with an 8.0KW Onan Quiet diesel generator and a 50 AMP power cord, you will be able to use all of your favorite amenities anywhere that you've traveled.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $20,000
Sale Price: $169,995
Stock# C1203
Chassis: Freightliner XCM
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| Water Heater Type | 400D Aqua Hot |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 156 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" LED TV, BR 32" LED TV, LR 43" LED TV, (2) Bunk LED TVs, Exterior 48" TV |
| Awning Info | 10' 8" Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43400 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGFC8JCKM0477 |
Endeavor 38N Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


