Used 2019 Highland Ridge RV Open Range Ultra Lite UT2410RL Travel Trailer
Highland Ridge Open Range Ultra Lite travel trailer UT2410RL highlights:
- U-Shaped Dinette
- Master Suite
- Arched Ceiling
- Theater Seating
- Single Slide
When you are ready to make memories, hitch up this travel trailer and head out to new places. This model is easy to tow and set up, and after a fun day outdoors, you can retire inside to comfortable furniture and a 39" LED TV. The convenient dual entry bath allows you quick access during the night and easy access across from the main entry. You will also find full kitchen amenities including stainless steel appliances and a microwave.
With any Highland Ridge Open Range Ultra Lite travel trailer you will appreciate the ease of towing and the spacious living areas, and both you and your pets will be happy to spend a weekend inside because of its pet-friendly features, like the pull-out pet dishes. Inside you will enjoy a full palette of style with the arched ceiling above and the linoleum flooring below, and the seamless countertops throughout will give an added boost to the interior decor. It's time to enjoy nature in comfort, so choose your favorite model today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $1,493
Sale Price: $15,997
Stock# UB3144
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 502 lbs |
| GVWR | 7400 lbs |
| Dry Weight | 5322 lbs |
| Cargo Capacity | 2078 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Light and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TBH0BN1K3UB3144 |
Open Range Ultra Lite UT2410RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


