Used 2019 Highland Ridge RV Open Range Ultra Lite UF2910RL Fifth Wheel
Highland Ridge Open Range Ultra Lite fifth wheel UF2910RL highlights:
- Theater Seats
- Kitchen Island
- Double Entry Bath
- Arched Ceiling
- Three Slides
This fifth wheel will have you traveling every chance you get off work thanks to the roominess from the triple slides, and the cozy queen bed in the master bedroom with a second entry into the full bathroom, plus more! You will find plenty of storage in the wardrobes, overhead cabinets, and linen cabinet/wardrobe slide out, plus the exterior pass through compartment gives you even more space. The cook will love all the appliances and the look of the stainless steel refrigerator. You will also find plenty of seating and extra sleeping space in the main living and kitchen area. Choose this model today!
With any Highland Ridge Open Range Ultra Lite fifth wheel you will appreciate the ease of towing and the spacious living areas, and both you and your pets will be happy to spend a weekend inside because of its pet-friendly features, like the pull-out pet dishes. Inside you will enjoy a full palette of style with the arched ceiling above and the linoleum flooring below, and the seamless countertops throughout will give an added boost to the interior decor. It's time to enjoy nature in comfort, so choose your favorite model today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# IGSN-11456262
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1305 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7840 lbs |
| Cargo Capacity | 2155 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 9' & 11' Power with LED Light and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 3 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Open Range Ultra Lite UF2910RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


