Used 2019 Highland Ridge RV Open Range Light LF335MBH Fifth Wheel
Highland Ridge Open Range Light fifth wheel LF335MBH highlights:
- Middle Bunkhouse
- Kitchen Island
- Booth Dinette
- Double Entry Bath
- 39" LED TV
- Outside Kitchen
Been searching for a fifth wheel with an extra room for the kids, or for yourself as a space to be utilized as your commuter office? This Open Range Light includes just that plus so much more! The second room has a bunk bed, a sofa and storage. It is conveniently located across from the main entry and next to the kitchen. The main living area and kitchen include dual slides for lots of floor space and plenty of seating to watch the 39" LED TV, plus you can dine and visit with the cook preparing meals on the center island with the large sink. The master bedroom offers a walk-around bed with storage on both sides, plus a slide out wardrobe including a linen cabinet for the dual entry bath. The awning provides an outdoor living area, and the outside kitchen offers the chef choice of where they want to cook. Take a look today!
With any Highland Ridge Open Range Light you can expect sturdy construction that is lightweight for easier towability. The heated and enclosed underbelly allows you to camp anywhere in any weather. The docking station and aluminum tread steps provide safety and convenience for each model. Inside you will love the appearance of the stainless steel appliances, and solid surface countertops in the kitchen, plus the flush floor slide out in the main living area with no step up. Stop thinking about owning the best RV for your family, and choose your favorite layout today!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $4,000
Sale Price: $22,995
Stock# LU3104
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1450 lbs |
| GVWR | 11900 lbs |
| Dry Weight | 9515 lbs |
| Cargo Capacity | 2385 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| TV Info | LR 39" LED |
| Awning Info | 19' Power w/LED Lights and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 3 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BU0K3LU3104 |
Open Range Light LF335MBH Reviews
-
Amazing interior horrid under belly storage
2019 Open Range Light LF335MBH
What I liked most: The interior was amazing loved all the wood accents, the pet friendliness is amazing the bunk in the mid bunk room could use a little more headspace. The tri-fold sofa in the mid bunk area is amazing. I absolutely loved the widened hallways and the television area outside along with the wrap around grill.
What I'd improve: I would definitely have to say the lack of under belly storage really turned me off when i first saw this trailer. It at least should be big enough to store a normal sized crate. The under belly storage is only 12 inches tall if that.7 years ago | Sydnie L. from Lakeside, CA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


