Used 2019 Highland Ridge RV Open Range 282BH Travel Trailer
90 Day Limited Warranty included on this camper! Call for details on this bunk model!
Highland Ridge Open Range Conventional travel trailer OT282BH highlights:
- Outside Kitchen
- Double Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Pet Friendly
Traveling with your family and friends in comfort at an affordable price will make you smile each time you take this travel trailer out of storage. After playing outdoors, everyone can return to a U-shaped dinette and sofa to relax and cool off as well as play games. Everyone can take turns getting cleaned up in the full bathroom before bedtime which is conveniently next to the bunks. No worries about storage, you can pack your larger camping items such as outdoor chairs and an entry mat, plus fishing poles in the exterior pass-through compartment. The outside kitchen offers a second location to make meals, and the awning provides an outdoor living space.
Each Open Range Conventional travel trailer by Highland Ridge RV provides affordable cost, plus several standard features you will appreciate when camping. Outside you'll appreciate the docking station that includes the black tank flush, hot and cold sprayer, plus cable/satellite hookups and water inlets. The front black diamond plate protects your RV from the road elements, and the nitro filled tires allows for better fuel handling and fuel mileage. Inside, Congoleum Designer Carefree resilient sheet flooring resist scuffs and scratches, and the stainless steel appliances make it feel more like home. These models are all but conventional! Choose your favorite floorplan today and begin your uncharted voyage!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# UT3082
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 595 lbs |
| GVWR | 8500 lbs |
| Dry Weight | 6445 lbs |
| Cargo Capacity | 2055 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 58TBH0BR7K25V3082 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


