Used 2019 Highland Ridge RV Mesa Ridge Lite MR2102RB Travel Trailer
CHECK OUT THIS HUGE REAR BATHROOM FLOORPLAN!
Highland Ridge Mesa Ridge Lite travel trailer MR2102RB highlights:
- L-Shaped Sofa
- Dinette Table
- Rear Bath
- Arched Ceiling
- Private Bedroom
If you've been searching for a couple's trailer with all the kitchen and bath amenities needed for an extended stay without the larger size of some RVs, then this Mesa Ridge Lite travel trailer is the one for you! It is easy to tow and setup, and it is comfortable for short or long trips. After a fun day outdoors, you can retire inside to an air conditioned living area with a comfortable L-shaped sofa, watch the 39" LED TV, or play a board game at the dinette table. The cook will surely enjoy using the stainless steel appliances to make meals, and the rear full bathroom allows you to stay clean wherever you go.
With any Highland Ridge Mesa Ridge Lite model, you will appreciate the ease of towing and the spacious living areas. The weather conditions will not affect how you travel because of the Thermal package that has been included on each Mesa Ridge Lite. Inside you will enjoy the style and functionality of the arched vaulted ceilings, and you will also appreciate how pet friendly each of these units are with their linoleum flooring, designated pet bed, pull-out pet dishes, and zero floor registers.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $3,000
Sale Price: $19,990
Stock# H1596A
Exterior Color: white
Interior Color: Java
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Java |
| Exterior Color | white |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 7400 lbs |
| Dry Weight | 5495 lbs |
| Cargo Capacity | 1905 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Light and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2AVEC8SB940297 |
Mesa Ridge Lite MR2102RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


