Used 2019 Highland Ridge RV Mesa Ridge 314RLS Fifth Wheel
Highland Ridge Mesa Ridge MF314RLS fifth wheel highlights:
- Free Standing Dinette
- Kitchen Island
- Theater Seats
- LED TV
- Pet Friendly
Just imagine your own accommodations where ever you decide to travel when you are in this fifth wheel. The chef will enjoy the kitchen amenities including an island to wash dishes and prepare food, the stainless steel appliances to make meals, as well as having a place to eat and relax. The sofa even doubles as extra sleeping space when you have overnight guests. Now imagine getting a good night's rest in the master bedroom and doing it all over again tomorrow in a new campground. Take one look, you will be hooked.
Each Mesa Ridge full-profile fifth wheel by Highland Ridge RV has been designed for extended use during any season with lots of space and plenty of storage. The 4-point leveling system or 6-point automatic leveling system allows you to set up quickly, and the JT Strong Arm stabilizers help eliminate movement inside the unit. You will find hardwood cabinet doors, LED lighting in the ceiling, a french door into the bedroom, and a one-piece fiberglass shower to mention a few "must have" features in your next model. Choose your favorite layout today, and start making memories tomorrow.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# UT2600338
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2130 lbs |
| GVWR | 14130 lbs |
| Dry Weight | 10685 lbs |
| Cargo Capacity | 3445 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 114 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BTXK3FR3072 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


