Used 2019 Heartland Wilderness M-2725BH Travel Trailer
Heartland Wilderness 2725BH travel trailer highlights:
- Queen Bunks
- Outdoor Kitchen
- Walk-In Pantry
- Rear Bath
- U-Shaped Dinette
Your family of nine will enjoy all of the space provided by the slide out, and all the features throughout including a set of queen bunk beds for the kids, and the two kitchens – one inside and one outside. Another convenient feature is the U-shaped dinette where you can enjoy your meals and play cards at, or transform the furniture into extra sleeping space. You will find more living space outdoors under the awning, and there is much more to enjoy each time you head out for a fun adventure!
In any Heartland Wilderness travel trailer, you will find convenient interior features such as a deep bowl sink in the kitchen for easily cleaning the dishes, a 12 volt AM/FM/CD with indoor and outdoor speakers for entertainment, and a curvilinear roof for more head room. The exterior features include a laminated roof system which is fully walkable, Wide-Trax suspension and axle system, an enclosed and heated underbelly for four season of traveling, and a finished off pass-through storage for your larger camping items. Come choose the layout that works best for your family's camping lifestyle.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# CN1093
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 518 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6378 lbs |
| Cargo Capacity | 2190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3228KN385083 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


