Used 2019 Heartland Torque TQ 416 Toy Hauler Fifth Wheel
Heartland Torque toy hauler TQ 416 highlights:
- Dual Entry
- Full and Half Bath
- Loft
- King-Size Bed
- 15' 10" Separate Garage
Let this Torque toy hauler be your family's favorite vacation destination! From the loft and half bathroom in the 15' 10" separate garage, to the king-size bed in the private master suite, this unit has everything you need to sleep five people peacefully each night, and the full and half bathroom that have been included in this model will allow everyone to have access without having to wait in a long line. You will especially enjoy having an outdoor kitchen when the weather is nice and you want to grill some burgers outside.
Get ready to have plenty of fun that will last all weekend long with any of the Heartland Torque toy haulers. You can easily fuel up all of your toys at the outside 30 gallon fuel station, and you can also access the rest of your large camping gear outside in the large finished pass-through storage compartment. In the garage you will find that the rubberized floor is fuel and oil resistant making it so simple to clean up any spills or mishaps along the way, and the garage is also a handy place to store any camping essentials you may have brought along with you because you will find huge overhead storage spaces scattered throughout. Not only will your toys be riding in the lap of luxury, but so will you with the beautiful interior living space that comes fully furnished with relaxing residential furniture with built-in recliners, high-end Ashlyn cabinetry, and high-end carpeting.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# IGSN-11553528
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3565 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 14890 lbs |
| Cargo Capacity | 5062 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 85 gals |
| Black Water Capacity | 85 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft 10 in |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Torque TQ 416 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


