Used 2019 Heartland Sundance 273RK Fifth Wheel
Half-Ton Towable / Rear Kitchen / Mid Bath / Front Queen Bedroom
Heartland Sundance mid-profile fifth wheel 273RK highlights:
- Rear Kitchen Layout
- Spacious Bath w/Dual Entry
- Triple Flush Floor Slides
- Private Front Bedroom
- Tri-Fold Sofa and L-Sofa
- Stainless Steel Appliances
The rear kitchen layout in this Sundance mid-profile fifth wheel makes it unique. You will appreciate the stainless steel appliances, plus all of the counter space along the rear wall, as well as the counter peninsula that comes into the room off the curbside slide out when preparing meals just like home. You will be able to wash your dishes in the double sink and visit with family and friends that are seated in the nearby living area as the sink faces the front of the unit. When you are ready to get clean up for bed, the spacious full bath will be a welcome space including a radius shower, toilet and sink. You will also love the dual bath entry which makes accessing the master bedroom closet and linen storage easy as well. A comfortable queen bed will take you off to dream land so you can wake refreshed and ready for each new day of adventure that awaits.
All Sundance mid-profile models are lightweight 1/2 ton towables featuring aluminum construction, laminated walls, and a painted fiberglass front cap. You will appreciate the universal docking center and Mor/Ryde suspension for easy hook-up and smooth towing! Once you are parked and set up, you will enjoy a very functional and comfortable interior with luxuries like stainless steel appliances, LED interior lighting, flush floor slides, and so much more. Choose Sundance for your next outdoor adventure!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,390
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,390 or $24/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# KE394078
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1560 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 8510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Sundance 273RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


