Used 2019 Heartland Prowler 286P BHS Travel Trailer
Heartland Prowler travel trailer 286P BHS highlights:
- Private Bedroom
- Outside Kitchen
- Double Bunk Beds
- U-Shaped Dinette
As you tour the countryside, you will be glad that you chose to do so in this Prowler travel trailer. Because of the double bunks beds, U-shaped booth dinette, and queen-size bed, this trailer has an impressive capacity to sleep ten people comfortably each night, making it a wonderful choice for those who enjoy inviting guests to travel along with them, and the outside kitchen adds the extra tools that you will need to feed that large group accompanying you.
As you journey across the country and search for your absolute favorite getaway spots, you will find that the thing you love most about camping is this trailer by Heartland. You will appreciate the tinted safety glass windows, which will prevent the sun's harmful rays from damaging the interior furnishings, the interior vaulted ceilings that will keep the space feeling open and roomy, and you will always be able to confidently travel in this unit because of all of the safety equipment that has been included to prevent unseen emergencies, like the fire extinguisher, as well as smoke, carbon monoxide, and LP detectors.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $13,963
Sale Price: $18,987
Stock# 26107-2
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| Dry Weight | 6920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 5080 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3429KE401040 |
Prowler 286P BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


