Used 2019 Heartland North Trail 33RETS King Travel Trailer
MY ADVICE TAKE THE NORTH TRAIL, I HEARD THERE'S BEARS ON THE SOUTH TRAILHeartland North Trail travel trailer 33RETS highlights:
- King Bed
- Theater Seating
- Three Slides
- Kitchen Island
The amenities inside this North Trail travel trailer will have you smiling the whole time you are on vacation! All of these comforts will make anywhere you park and camp feel like home. A second entry within the bath leads right into the front master suite where you can rest easily on the king bed that slides out to create a more spacious and inviting room. You will love the abundant storage within the full-wall wardrobe that has been prepped for a washer and dryer. In the kitchen, you can stock up on refreshments and food with a nice double-door refrigerator, and the abundant counter space between the island and added counter area adjacent to the refrigerator will make your food prep and entertaining a breeze. You will also enjoy kicking back with your feet up in the theater recliners found opposite the entertainment center for your enjoyment!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $19,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $3,000
Sale Price: $19,900
Stock# 8355
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 8840 lbs |
| Cargo Capacity | 1028 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 14' Power with Multi-Color LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB4025KE407744 |
North Trail 33RETS King Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


