Used 2019 Heartland North Trail 33BUDS King Travel Trailer
Heartland North Trail travel trailer 33BUDS highlights:
- Dual Entry
- Rear Bunkhouse
- Outside Kitchen
- Bath and a Half
This North Trail travel trailer is the ultimate family-friendly travel trailer for you and your family! From the two slides to the rear bunkhouse, there is plenty of room for even a few extra guests. You will also enjoy the easy entrance into this model with two entry doors. The front door leads into the kitchen/living area, and the rear door leads into the half bathroom. Plan to spend more time outdoors since there is an outside kitchen with a bumper-mount grill where you can grill a few hamburgers or hot dogs for dinner.
For a lightweight travel trailer that is not lacking on features, you will want a North Trail by Heartland. Along the exterior you will find a heated and enclosed underbelly which allows you to camp in all types of weather! You will also find a one-piece rubber roof, plus nitro-filled radial tires. Inside, enjoy the extra space with the curvilinear roof, LED lights, and the Beauflor flooring. The optional NT Kitchen Package includes upgraded brushed nickel hardware, a large kitchen window, a pull-out spray faucet and more. The optional Lightweight Strength Package has block foam brick insulation, HD leaf spring suspension, and Weather Guard thermal protection, plus so much more!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 390415
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 768 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 8054 lbs |
| Cargo Capacity | 1514 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 16' Power with Multi-Color LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3729KE390415 |
North Trail 33BUDS King Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


