Used 2019 Heartland North Trail 22CRB Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Heartland North Trail travel trailer 22CRB highlights:
- Rear Bathroom
- Private Bedroom
- Outside Shower
- Beauflor Flooring
For the couple who just needs time away from the hustle and bustle of life, then choose this North Trail travel trailer by Heartland RV. This model is ready to go when you are! You can easily accommodate up to four campers in this model. The rear bathroom has all of the amenities needed to get ready for the day. The slide out along the road side features a sofa where you can relax, and at night you can also use this area for additional sleeping space. In the private bedroom there is a queen bed with nightstands and overhead cabinets for storage.
For a lightweight travel trailer that is not lacking on features, you will want a North Trail by Heartland. Along the exterior you will find a heated and enclosed underbelly which allows you to camp in all types of weather! You will also find a one-piece rubber roof, plus nitro-filled radial tires. Inside, enjoy the extra space with the curvilinear roof, LED lights, and the Beauflor flooring. The optional NT Kitchen Package includes upgraded brushed nickel hardware, a large kitchen window, a pull-out spray faucet and more. The optional Lightweight Strength Package has block foam brick insulation, HD leaf spring suspension, and Weather Guard thermal protection, plus so much more!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $9,722
Sale Price: $24,878
Stock# 0CR7127
Interior Color: 4
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5366 lbs |
| Cargo Capacity | 1502 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 14 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 16' Power with Multi-Color LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB2822KE407127 |
North Trail 22CRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


