Used 2019 Heartland Bighorn 32RS Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
2019 32RS Features and Options
Heartland Bighorn Traveler fifth wheel 32RS highlights:
- Free-Standing Table
- Three Slides
- Kitchen Island
- King-Size Bed
- LED HDTV
This Bighorn Traveler is the perfect couple's fifth wheel because of the king-size bed and large wardrobe in the master bedroom. You will find seating for yourself and your guests in the rear living area on the residential furniture with power massage or at the free-standing table with chairs. You can enjoy watching your favorite programs on the LED HDTV while visiting with the cook who is preparing food on the kitchen island or washing dishes after meals. There is plenty of storage space located throughout the trailer, including inside of the massive exterior drop-frame pass-through compartment.
When you adventure out in a Heartland Bighorn Traveler full-profile fifth wheel, you will appreciate the 6-point hydraulic level-up as you set up camp for a weekend getaway or extended vacation. The electric awning with LED lighting offers protection from the hot sun during the day and extra light for hanging around the campsite in the evening. Inside of each Bighorn Traveler you will enjoy the class and style that the one-piece fiberglass shower and residential furniture add to the interior, and you won't believe how exceptionally helpful the central vacuum system will be for cleaning up unforeseen messes along the way.
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Fun Town RV
Location: Fairfield, TX
Stock# 208957A
Location: Fairfield, TX
Stock# 208957A
Stock# 208957A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 32RS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2290 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 11925 lbs |
| Cargo Capacity | 4027 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG3525KE387700 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


