Used 2019 Gulf Stream RV Ameri-Lite Ultra Lite 241RB Travel Trailer
Gulf Stream Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer 241RB highlights:
- Pass-Through Storage
- Queen-Size Bed
- 3-Year Warranty
- Sleeps Five
- 3-Burner Range
You will enjoy taking this Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer on the road with you so much that you will pounce upon any opportunity to do so. With its pass-through storage area and ability to sleep five people between the queen-size bed, the booth dinette, and the sofa, this trailer gives you plenty of space to bring along anyone and anything. The rear bathroom gives the benefit of added privacy, and the skylight inside the bathroom allows you to feel the sun's rays each morning as you get ready for the day.
When you own a Gulf Stream Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer, you own a product that simply is built better. You can safely trust the integrity of the structure because it has been crafted with galvanized steel straps, a one-piece synthetic vinyl roof, and aluminum siding with a baked enamel finish, and if that isn't enough to calm your fears, the Ameri-Lite Ultra Lite comes backed with a 3-year warranty on all structural components. Gulf Stream has taken extra precautions to ensure your safety on the road by including such amenities as the wall-mounted fire extinguisher, LP leak detector, and smoke detector.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $5,115
Sale Price: $13,880
Stock# 18272B
| Sleeps | 5 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 478 lbs |
| Dry Weight | 4031 lbs |
| Cargo Capacity | 1828 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2723K1133698 |
Ameri-Lite Ultra Lite 241RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


