Used 2019 Gulf Stream RV Ameri-Lite Super Lite 188RB Travel Trailer
View all Ameri-Lite Super Lite Floorplans
2019 188RB Features and Options
Gulf Stream Ameri-Lite Super Lite 188RB travel trailer highlights:
- Pass-Through Storage
- Rear Bathroom
- Queen-Sized Bed
- Large Pantry
If you are looking for a trailer that will suit your budget and your lifestyle, you will find it in this Ameri-Lite Super Lite travel trailer. This trailer is a wonderful option financially because it is light weight and easy to tow which means that the money you save on fuel can be used for other fun activities along the way. The pass-through storage area gives this unit extra space to store items while traveling. The queen-sized bed with nightstands on either side and the booth dinette adds enough space to sleep three people each night. Plus there is a microwave for you to enjoy a bag of popcorn as you sit out underneath the stars.
This Gulf Stream travel trailer has been built with your safety in mind with features like the two rear stabilizing jacks and the radial tires, giving you one less thing to worry about while you travel. You can also travel anytime of the year with one of these travel trailers thanks to the 16,000 BTU furnace and the 8,000 BTU air conditioner, plus there is LED lighting throughout to give you clear visibility day or night. No more eating out when you can easily whip up your best meals with the two burner cooktop or even the microwave oven and enjoy your delicious leftovers once again when you store them in the electric refrigerator. As you relax on your vacation and enjoy the great outdoors, you can feel extra confident knowing that this trailer will remain safe because of the included one-year warranty on all Super Lite structural components.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$23,914
You Save: $15,302
Sale Price: $8,612
You Save: $15,302
Sale Price: $8,612
Georgia Campers
Location: Newnan, GA
Stock# 26010-1
Location: Newnan, GA
Stock# 26010-1
Stock# 26010-1
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 188RB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 344 lbs |
| Dry Weight | 3010 lbs |
| Cargo Capacity | 1019 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 1NL1G2115K1133119 |
For more information
Contact Us
Ameri-Lite Super Lite 188RB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


