Used 2019 Forest River RV Salem FSX 260RT Toy Hauler Travel Trailer
160" Garage!Forest River Salem FSX toy hauler 260RT highlights:
- 13' 4" Garage
- Private Bedroom
- Walk-Through Bath
- 15' Power Awning
Get ready for any off-road adventure with this Salem FSX toy hauler! The 90" x 75" ramp door with rail kit lets you load up any big toys with ease, and the 13' 4" garage gives you the space you need to store your four wheeler or kayaks. In the fully equipped kitchen you will find a three-burner range, a largest-in-class single basin sink, and a double-door refrigerator for your perishables. The walk-through bathroom has a radius shower with skylight where you can easily clean up after playing outside all day, and at night you can retreat to the private bedroom and get a good night's rest on the RV queen bed.
In any Salem FSX travel trailer or toy hauler by Forest River you can count on having fun while enjoying every outdoor adventure away from home. These full-featured, lightweight units are easy to tow and offer a modern residential living space. The Salem FSX delivers a 78" interior height and comes with a 13,500 BTU A/C to keep you and your traveling companions cool throughout every trip you take. You will also appreciate the upgraded TUFFCOAT aluminum exterior, SHAW® 'Micro-Abrasive' linoleum, and largest-in-class windows that have been included.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $11,750
Sale Price: $16,478
Stock# KY003623
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 610 lbs |
| Dry Weight | 4728 lbs |
| Cargo Capacity | 2882 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft 4 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMB20KY003623 |
Salem FSX 260RT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


