Used 2019 Forest River RV R Pod RP-191 Travel Trailer
Get ready to go with room for 4
Forest River R-Pod travel trailer RP-191 highlights:
- Two Twin Beds
- Pantry
- Entertainment Center
- U-Dinette
Get ready for a fun camping trip with this R-Pod travel trailer. With room for four, bring along the grandkids for memories they won't forget. Easily prepare a meal with a two burner cooktop and store your food in the refrigerator, or put the dry goods in the pantry. You'll love the two twin beds with a nightstand just like at home. Bring along Monopoly for a game night around the U-dinette that everyone will enjoy. This unit features an entertainment center, which gives the fun option of bringing a TV for shows and movies. With a pass-through storage in this model, you can store your bags or bring along extra lawn chairs. Your next adventure is calling your name with this R-Pod travel trailer!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $11,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped) water, and LP systems, all function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank, everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 8277
Interior Color: Sandbar, Starlight
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Sandbar, Starlight |
| Hitch Weight | 265 lbs |
| Dry Weight | 2626 lbs |
| Cargo Capacity | 1139 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75R15 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Twin |
| Refrigerator Type | 3 Way |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4TRPU14KB021885 |
R Pod RP-191 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


