Used 2019 Forest River RV R Pod RP-178 Travel Trailer
Forest River R-Pod travel trailer RP-178 highlights:
- Single Slide
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Entertainment Center
This R-Pod travel trailer by Forest River is a great camping unit for a family of four. You will enjoy the extra floor space thanks to the single slide. After you set up camp then come enjoy the comforts throughout this model, including a refrigerator and a two burner cooktop. You can eat your meals at the 58" x 74" u-dinette and if extra sleeping space is needed, then you can converts this area into a bed. At the rear of the unit there is a queen bed for a great nigh's rest. An added feature is the handy wet bath, plus there is a pass through storage!
For a sturdy one-of-a-kind travel trailer, choose the R-Pod by Forest River. Along the exterior you will find a powder coated steel frame, custom tinted safety glass windows, and convenient magnet baggage door catches. Inside each model you will enjoy Designer Carefree flooring, hardwood drawer fronts with full extension ball bearing drawer glides, plus decorative window treatments to give you an at-home feel. Only the West coast models feature the Hood River Edition, which includes, advanced ground clearance, X-Treme 15" off road tires, aluminum rims and MaxxAir vent cover. These trailers are ready to go when you are! Come select your R-Pod today!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UT780178
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 268 lbs |
| Dry Weight | 2603 lbs |
| Cargo Capacity | 1165 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 235/75/R15 Off Road |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3 Way |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 5ZT2RPGC1KV016512 |
R Pod RP-178 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


