Used 2019 Forest River RV Palomino 17QBC Travel Trailer
"LET'S GO CAMPING" Find Your Away at Campers Inn RV kingston, NH
Palomino Puma XLE Lite travel trailer 17QBC highlights:
- Bunk Beds
- Queen-Size Bed
- Pass-Through Storage
- 38" Tub
- LED Lighting
This Puma XLE Lite travel trailer is lightweight and easy to tow, but it is not light on amenities. With the exterior pass-through storage area, you will have enough space to bring along all of your camping necessities, as well as a few extras, and the kitchen pantry allows you to bring along all of the snacks you will need for game nights with the family. Because of the queen-size bed and bunk beds, this trailer can sleep five people while you travel so that no one has to miss out on the fun times ahead.
With the Puma XLE Lite, Palomino has graciously included one year of 24/7 emergency roadside assistance which means that you can travel worry free every time you are on the road. The LED lighting that is located throughout the Puma XLE Lite will keep your eyes and your wallet happy because of the brightness it brings to the trailer and the money it saves you on energy bills. The skylight in the bathroom allows some extra sunshine to add a bit of cheeriness in the morning, and the tinted windows throughout are helpful in preventing fading of precious items inside.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $2,505
Sale Price: $16,995
Stock# 105975A
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 403 lbs |
| GVWR | 4803 lbs |
| Dry Weight | 3453 lbs |
| Cargo Capacity | 1350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 110V |
| Refrigerator Size | 4.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2PUFC7K4002626 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


