Used 2019 Forest River RV Impression 27MKS Fifth Wheel
JUST LIKE NEW HONESTLY BARELY USED
Forest River Impression fifth wheel 27MKS highlights:
- Pass-Through Storage
- Exterior Refrigerator
- Two Recliners
- Galley Kitchen
Luxury, comfort, and convenience are found in this Forest River Impression fifth wheel. Model 27MKS offers plenty of storage with all of the overhead cabinets inside and the exterior pass-through storage area, plus lots of counter space, as well as more entertainment space thanks to the dual slide outs in the living area. The perfectly located LED TV allows everyone a clear view of the movie whether you are relaxing on the sofa or recliners, or cooking in the kitchen area even. Overnight guests are easy to host as the sofa is a hide-a-bed that will comfortably sleep two!
You will find modern styling and a wide open design in each Forest River Impression fifth wheel. The high-end luxury features inside include residential Shaker style Artisan cabinet doors, solid wood core cabinet frames, premium residential furniture, and a designer headboard for the king size bed in the front flush floor master suite to mention a few highlights. Rest assured the exterior provides years of enjoyment. From the Dexter axles with the industry-leading 5 year warranty, energy efficient gel coated fiberglass exterior, solar prep, and backup prep to the free 24/7 roadside assistance for one year after purchase and a free Owner's Group Membership with Forest River, you will love your new fifth wheel. It's time to make your first Impression a lasting impression on everyone that sees you!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# ERP15
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1465 lbs |
| Dry Weight | 8898 lbs |
| Cargo Capacity | 2767 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 73 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lb |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Extra Large LED TV |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3MPSB1KG600527 |
Impression 27MKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


