Used 2019 Forest River RV Georgetown 5 Series 31R5 Motor Home Class A
Only 36,394 kmsForest River Georgetown 5 Series class A motorhome 31R5 highlights:
- Walk-Through Bath
- Super Storage
- King Bed
- 18 Cu. Ft. Refrigerator
Load up your family of five and see just how easy it is to camp in style and comfort with this Georgetown 5 Series 31R5 class A gas motorhome. Sleeping room can be found at the sofa, the dream dinette, and the king bed. Inside the rear private bedroom, you will also find two wardrobes, one of which is prepped to add the optional washer/dryer so that you can keep up with your laundry throughout your trip, and there is even a 32" LED TV. The front passenger work station makes it easy to get a little work done while you are away from home too. In the kitchen you will find all of the amenities needed to create your favorite meals for your family while you are away from home. There is an 18 cu. ft. stainless steel refrigerator, a three-burner range, plus a microwave and plenty of overhead cabinets throughout to keep all of your cooking/traveling necessities!
For comfort and style you will want a Forest River Georgetown 5 Series class A gas motorhome. Along the exterior there is a "Super Storage" rear cargo compartment, an outside shower, as well as a stylish fiberglass front cap with a lighted logo, LED accent lights, and an automotive bonded front windshield. As you step inside, be prepared to be wowed with all of the at-home convenient features such as the stainless steel three-burner cooktop with oven, the two LED TVs, and the King Jack™ digital TV antenna with a mount and built-in signal meter. In the cockpit there is a custom dash with ABS side consoles, drink holders, and a 110V outlet/USB. You will also enjoy the convenience of the MyRV touchscreen with wireless technology.
To view this unit or any of our others please
Call- 1-(888)-539-3333
or
Email- [email protected].
All financing is On Approved Credit (OAC)
To schedule a viewing call us at the dealership at
1-(905)-548-8585
or
send us an email: [email protected]
Come and visit our new location!
4888 South Service Road
Beamsville, Ontario, Canada
L3J 1L4
Outdoor Travel - Where RV Means Real Value
www.rvvacations.com
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $7,227
Sale Price: $89,995
Stock# 8089
Chassis: Ford F53
Exterior Color: Merlot, Solstice, Seminole, Midnite
Interior Color: Cafe, Sand Castle, Granite
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Cafe, Sand Castle, Granite |
| Exterior Color | Merlot, Solstice, Seminole, Midnite |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 5.5 KW Onan Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | V-10 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 24.5 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Basement Storage | 136 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 1F66F5DY7J0A20112 |
Georgetown 5 Series 31R5 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


