Used 2019 Forest River RV Forester 3051S Ford Motor Home Class C
Forest River Forester class C 3051S Ford highlights:
- Microwave
- Full Wall Storage
- Stainless Steel Appliances
- Bunk Over Cab
This Ford chassis Forester 3051S features a full wall slide out along the driver's side which gives this unit a bit of walking around space. You have a booth dinette and a sofa opposite one another that both have seatbelts to keep your passengers safe while you travel, and both can fold down into sleeping space at night. There is a split bath that allows you to use both sides at one time. The private rear bedroom has plenty of storage so you can bring whatever you would like to. There is even a place to add an optional TV so you can watch a movie before you go to sleep.
These Forest River Forester motorhome class C's are what you should be looking at when it comes to tasteful style and design. The split level design allows you to have a 7' ceiling in the living area and pass through storage underneath. The side view and back-up cameras will come in handy when parking your RV into your campsite. The inside of these motorhomes also have some beautiful colors to choose from that will make you feel like you are at home. You will enjoy whipping up your best meals with all of the stainless steel appliances, solid countertops, and even a microwave oven. All of the Foresters are "Certified Green" by TRA Certification.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UC791
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard, Ocean Blue, Saddle
Interior Color: Auburn, Dessert Sand, Putty
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Auburn, Dessert Sand, Putty |
| Exterior Color | Standard, Ocean Blue, Saddle |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12848 lbs |
| Cargo Capacity | 1652 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0KW Onan |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 81.8 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV, Opt. BR TV, Opt. Ext. TV |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Forester 3051S Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


