Used 2019 Forest River RV Flagstaff Super Lite 529RBS Fifth Wheel
Forest River Flagstaff Super Lite 529RBS fifth wheel highlights:
- Bunkhouse
- Bath and a Half
- Peninsula Counter
- Fireplace
- Serta Queen Bed
- Outside Kitchen
The kids will love their own private bunkhouse with a half bath, two bunk beds and a play-cube sofa while you enjoy your own privacy in the front bedroom with access to the double entry full bathroom and lots of clothing storage. Just imagine camping at your favorite state park with your RVing friends in this unit parked in the perfect campsite. Space is no issue with four slide outs throughout, a large pantry, and an exterior pass-through compartment to mention a few locations. The cook will love the kitchen peninsula to make meals without having to move for someone walking from one end of the fifth wheel to the other. They may even decide to make meals outside on the outdoor kitchen with a TV option. Come see all the features you will want on your next campout!
It will be easy to make plenty of memories with your family when you choose to camp with a Flagstaff Super Lite fifth wheel by Forest River. These models have beautiful slatewood cabinetry with solid wood cabinet doors and drawers, a LCD TV with an upgraded soundbar speaker system, and flush mount ceiling LED 12 volt interior lighting with multiple switches. The 6 sided aluminum cage construction offers lightweight towing, the radius roof with interior vaulted ceilings give you more headroom, the WiFi ranger Sky 4, the enclosed underbelly, and the power awning with adjustable rain dump and LED light strip, will give you years of enjoyment!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# CS192
Exterior Color: Standard Champagne, White
Interior Color: Granite, Topaz
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Interior Color | Granite, Topaz |
| Exterior Color | Standard Champagne, White |
| Hitch Weight | 1450 lbs |
| Dry Weight | 9839 lbs |
| Cargo Capacity | 1611 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8330 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Flagstaff Super Lite 529RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


