Used 2019 Forest River RV Flagstaff Super Lite 29BDS Travel Trailer
Get Pre-Qualified online, right now!
Forest River Flagstaff Super Lite Travel Trailer 29BDS Highlights:
- Bath and a Half
- Private Bunkhouse
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Two Awnings
This travel trailer gets everyone exciting to camp! The unique private bunkhouse offers a Play-Cube sofa below a flip-up bunk including an option to add a TV. The best part about this private room is the half bath connection allowing easy trips during the night, plus there is an exterior second entry/exit door for convenience for everyone relaxing outside. There are many more features you will love such as the U-shaped dinette and hide-a-bed sofa providing comfortable seating and extra sleeping space when friends join you. The full bathroom is across from the main entrance and includes dual entry doors giving you easy access at night from the master bedroom. Keep walking around, you will find more features around each corner!
It will be easy to make plenty of memories with your family when you choose to camp with a Flagstaff Super Lite travel trailer by Forest River. These models have beautiful slatewood cabinetry with hardwood cabinet doors and drawer fronts, solid surface kitchen countertops, and ceiling LED 12 volt interior lighting. The 6 sided aluminum cage construction offers lightweight towing, the radius roof with interior vaulted ceilings give you more headroom, the WiFi ranger Wifi booster Sky 4, the enclosed underbelly, and the power awning with adjustable rain dump and LED light strip, will give you years of enjoyment!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 90659
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 7854 lbs |
| Cargo Capacity | 1756 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 6985 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 9' and 11' Power w/ Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TFLE29KZ161723 |
Flagstaff Super Lite 29BDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


