Used 2019 Forest River RV Flagstaff Super Lite 27BHWS Travel Trailer
Just in on trade!! CALL FOR MORE INFORMATION 843-756-1072
View all Flagstaff Super Lite Floorplans
2019 27BHWS Features and Options
2019 Forest River Flagstaff Super Lite travel trailer 27BHWS highlights:
- Double Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Rear Bath
- Outside Kitchen
- Drop Frame Storage
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Recreation USA
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 13860A
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 13860A
Stock# 13860A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 27BHWS Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 844 lbs |
| Dry Weight | 6740 lbs |
| Cargo Capacity | 2104 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5837 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 21' Power w/ Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TFLC24KZ159378 |
For more information
Contact Us
Flagstaff Super Lite 27BHWS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkbeds Floorplans
2 AC's Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


