Used 2019 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25BRDS Travel Trailer
ONE OWNER.
Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 25BRDS highlights:
- Double Bunk Beds
- Murphy Bed
- U-Shaped Dinette
- Countertop Extension
- Outdoor Kitchen
Load up your family of eight and head out to the campground of your choice with this travel trailer in tow! The kids will enjoy the double bunk beds so they can invite their friends or cousins. This unit features a slide out with the large U-shaped dinette that you can gather around for family game night. Relax on the sofa and visit with friends and at night you can convert the sofa into a Murphy bed. Everyone will appreciate the rear corner bath for a little extra privacy, plus the bath includes a tub for the little ones. Enjoy time outdoors with a pull-out grill, a spray port and a refrigerator for dinner under the stars. This travel trailer also includes a pass through storage and exterior storage, so you don't have to leave anything behind.
For any camping trip you will want a Flagstaff Micro Lite travel trailer! These models have a beautiful Slatewood interior with Hardwood cabinet doors and drawer fronts. Each unit features solid surface countertops, a three burner range with a glass stove top cover, and a WIFI Ranger Booster Sky 4, so you can stay connected while you camp. Along the exterior there is a fully aluminium frame, a radius roof with interior vaulted ceilings, which provides you the most headroom, plus an outside shower, and a power awning with LED lights. The Standard Package D offers features such as a fully enclosed underbelly, outside speakers, a multi zone stereo with DVD/CD/AM/FM and Bluetooth control, plus so much more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $1,396
Sale Price: $16,599
Stock# 1NC5718
Exterior Color: Champagne, White
Interior Color: Granite, Topaz
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Granite, Topaz |
| Exterior Color | Champagne, White |
| Hitch Weight | 709 lbs |
| Dry Weight | 5300 lbs |
| Cargo Capacity | 1569 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LCD TV |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Flagstaff Micro Lite 25BRDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


