Used 2019 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26RR Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf toy hauler 26RR highlights:
- 90" x 75" Rear Ramp
- Up to 16' 3" of Cargo Area (Curbside)
- Private Front Bedroom
- Queen Bed
- Walk-Through Bath
- Dual Fold-Down Sofas
Drop the rear ramp and load your favorite ATV for a weekend of fun. This unit features up to 16' 3" of toy parking space along the curbside allowing you to fit a couple of dirt bikes, a quad, and more for a great time for you and your family, or a few adventurous friends. The dual sofas in back, along with a large dining table make it easy to seat everyone for meals, and the sofas can also become added sleeping space at night. A complete kitchen, including microwave oven, makes it easy to whip up meals and snacks inside even on a rainy day when a campfire cook-out just won't do. A walk-through bath provides plenty of room with it being the width of the trailer, and the owner of the unit will love the private bedroom up front with a comfortable queen size bed.
When you choose to camp with a Cherokee Grey Wolf toy hauler travel trailer you are getting a lightweight trailer which is easy to tow, as well as ample room throughout each model. With a variety of packages to select from you are sure to find the perfect one to suit your family's needs. The Basecamp Package provides a large exterior folding assist handle, black tank flush, solar prep and wiring, plus more! The Campfire Package provides a DVD player, a 6 gallon Gas/Electric DSI water heater, a skylight over the tub, and an oven.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 315760
| Sleeps | 4 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 7775 lbs |
| Dry Weight | 5093 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Turbo |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4TCKB2XKK056236 |
Cherokee Grey Wolf 26RR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


