Used 2019 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 22BH Travel Trailer
Double Size Bunk Beds! Perfect for the family!
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 22BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Queen Bed
- Outside Storage
- Rear Bathroom
Load up your family of seven and head out to your favorite campground with this Cherokee Grey Wolf travel trailer. Your kiddos are sure to love having their own space with the rear double-size bunks! In the front, there is a queen bed with wardrobes on either side and a set of accordion doors to close it off and make it into a front private bedroom to help give you a good night's rest. With the rear bathroom you can easily get ready for the day. Here you will find a tub/shower, a toilet, and a sink. The outside storage will come in handy for your outdoor camping gear, plus when you are ready to relax, grab your camp chair and plan to sit and visit under the 18' power awning.
All Forest River Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind, and they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life to enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an outdoor shower with hot and cold water for you to get cleaned up without tracking mud throughout after your adventurous hike, and with the RVQ quick connect, you can easily hook up a low-pressure grill to cook up your best burgers outdoors. Inside, you will enjoy the HDMI entertainment center, the LED lighting throughout, and a kitchen skylight with a shade, and if you get tired of being indoors during inclement weather, the outdoor power awning will provide protection.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $5,009
Sale Price: $19,986
Stock# 100414
| Sleeps | 7 |
| Length | 27 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 485 lbs |
| GVWR | 7485 lbs |
| Dry Weight | 4767 lbs |
| Cargo Capacity | 2680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKX2XK9129914 |
Cherokee Grey Wolf 22BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


