Used 2019 Forest River RV Cherokee Destination Trailers 39KR Destination Trailer
Forest River Cherokee Destination Trailers 39KR highlights:
- Private Bunkhouse
- Triple Entry/Exit Doors
- Bath and a Half
- Free Standing Dinette
- Outside Kitchen
Four slides, three entry doors, and an outdoor kitchen are just a few of the features that will draw your attention to this destination trailer. You will appreciate the kitchen appliances including the 18 cu.ft. refrigerator to stock up on plenty of food. You can probably imagine the kids asking you to stay in their own bunkhouse with a half bath and easy access outside. You will have your own private front bedroom with a queen bed, a wardrobe, and a dresser. The full bathroom includes a shower with a seat for when you are tired from playing outside all day. With a hide-a-bed sofa in the living area, you can invite the grandparents for a vacation the whole family will enjoy.
In any Cherokee Destination Trailers by Forest River you will be pleased to find all the comforts you're accustomed to at home. Leave nothing behind with multiple storage options throughout, plus each model includes one to four slide outs, so you will have plenty of floor space to move around. There are three optional packages to choose from to customize your unit just like want. Head out to your favorite destination to your own Cherokee Destination Trailers model today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# FV35608
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1608 lbs |
| GVWR | 11808 lbs |
| Dry Weight | 10346 lbs |
| Cargo Capacity | 1462 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 66 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TCKR2XKX135608 |
Cherokee Destination Trailers 39KR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


