Used 2019 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 29QB-L Travel Trailer
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 29QB-L highlights:
- Master Suite
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Private Bunkhouse
- Outdoor Kitchen
- Walk-In Pantry
For the ultimate outdoor getaway that your family will talk about for years to come, you need this Cherokee Alpha Wolf travel trailer. With its ability to sleep nine people comfortably each night, this unit is a vital part of any summer vacation, and because this model contains both a private bunkhouse and a master suite, everyone will have their own separate living area. As you play outside in the hot sun and work up a sweat, you will appreciate being able to easily grab an icy cold beverage from the double-door refrigerator in the outdoor kitchen, and the 20' awning will provide shade whenever you need to take a break and cool down.
The Cherokee Alpha Wolf travel trailer is the first of Cherokee's line up to be fully laminated, which makes them lightweight, well insulated, and able to provide a sleek and modern exterior. The tire pressure monitoring system and exterior shower with hot and cold water add to the usefulness and value of the Alpha Wolf, and the LED lighting on both the exterior and interior delivers a bright and cheerful atmosphere no matter what time of day it is. Inside of the Alpha Wolf you will find stainless steel appliances in the kitchen and plenty of storage for your pots and pans underneath the sink.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# MAD4101A
Exterior Color: White
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 920 lbs |
| GVWR | 7920 lbs |
| Dry Weight | 6780 lbs |
| Cargo Capacity | 1140 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKUB4K2302453 |
Cherokee Alpha Wolf 29QB-L Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


