Used 2019 Forest River RV Cherokee 274WK Travel Trailer
Forest River Cherokee travel trailer 274WK highlights:
- Rear Living
- Kitchen Island
- Master Suite
- Outside Storage
You are sure to fall in love with this Forest River Cherokee travel trailer! Your meal prep will be a breeze with the kitchen island that provides you with extra counter and storage space. Grab a snack from the kitchen pantry and head into the living area where you can relax comfortably in either one of the two lounge chairs or on the sofa with end tables on either side. You can recharge from your adventurous day in true comfort when you head into the front master suite and jump into the queen bed which has wardrobes on either side.
No matter which Cherokee model by Forest River you choose, you can rest assured knowing that each unit is built to provide you with great value, comfort, and style making it easy to get up and go as soon as the urge strikes. Each model features two-toned exterior metal and upgraded graphics, a one-piece rubber roof with 3/8" walkable roof decking, and a front stone guard for protection. Inside of each unit, you will enjoy comfortable seating and mocha-stained shaker-style cabinets. There are also a variety of optional packages available that will provide additional features, like the Base Camp Package, the Campfire Package, and the Limited Package. So when the open road calls, answer with your very own Cherokee travel trailer or toy hauler in tow!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# U-141077
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 895 lbs |
| GVWR | 9985 lbs |
| Dry Weight | 7143 lbs |
| Cargo Capacity | 2842 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4TCKC21KX141077 |
Cherokee 274WK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


