Used 2019 Forest River RV Cherokee 214JT Travel Trailer
PRICE INCLUDES ALL PREP & FREIGHT FEE'S - NO HIDDEN COST + FREE CAMPING!
Forest River Cherokee travel trailer 214JT highlights:
- Outside Storage
- U-Shaped Dinette
- Double Entry Doors
- Rear Bath
Enjoy camping the right way, in luxury and with the comforts of home in this Forest River Cherokee 214JT travel trailer! In the front private bedroom, there is a queen bed for you to enjoy a good night's rest on and wardrobes on either side of it, plus a mount ready for you to add a TV to it. With the double entry doors, you will experience a smooth flow of traffic in and out of this unit. After you have easily whipped up your best meal in the kitchen, you can enjoy it at the u-shaped dinette as well as, play games and transform it into an extra sleeping space at night. You are sure to love the extra privacy with the rear bath and it even has a medicine cabinet for you to keep things neat and tidy.
No matter which Cherokee model by Forest River you choose, you can rest assured knowing that each unit is built to provide you with great value, comfort and style making is easy to get up and go as soon as the urge strikes you. Each model features two-toned exterior metal and upgraded graphics, a one-piece rubber roof with 3/8" walkable roof decking, as well as a front stone guard for protection. Self-adjusting brakes and quick super lube axles are two additional features that you are sure to appreciate on the exterior of every Cherokee model. Inside each unit, you will enjoy comfortable seating, oversized windows that provide a great view and an abundance of natural lighting, plus a family friendly and functional kitchen featuring an abundance of storage for all of your camping supplies with large overhead cabinets. There are also a variety of packages available providing additional features and options on select models. So, when the open road is calling you, answer with your very own Cherokee in tow!
We are a premier dealer for all camping needs. In York, Harrisburg, Lancaster, Reading, Lewisburg, Williamsport, Philadelphia, Pittsburgh, State College, Lewistown, Bloomsburg, Allentown, Scranton, Wilkes-Barre, Lebanon, Manheim, New Jersey, Delaware, New York, or Maryland regions; we are the RV dealer to see, browse our huge RV inventory today.
Susquehanna RV has been an industry leader for 42 years. We have a wide variety of new and pre-owned Travel Trailers, Fifth 5th Wheels, Toy Haulers, Class A class C motorhomes & more.
We stock Cherokee, Cherokee Wolf Pup, Wolf Pack, Arctic Wolf , Alpha Wolf, Cardinal by Forest River, Coachmen Prism and Cross Trail. Full service & repair shop with RVIA Certified Technicians and Financing is available. We have an excellent reputation in the Recreational Vehicle and Camping industry with our customers and manufacturers.
Call us 570-374-2267 2084 Route 522 Selinsgrove, Pa 17870 #RV #GoCamping #GoRVing #Camper #PaDealer #Camping #lovetocamp
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 38051
Exterior Color: SILVER/BLUE/ ALUMINUM
Interior Color: SEDONA
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | SEDONA |
| Exterior Color | SILVER/BLUE/ ALUMINUM |
| Hitch Weight | 630 lbs |
| GVWR | 7630 lbs |
| Dry Weight | 5195 lbs |
| Cargo Capacity | 2435 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Drip Rail and Spouts |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKW26KX140759 |
Cherokee 214JT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


