Used 2019 Forest River RV Cardinal Luxury 3350RLX Fifth Wheel
Forest River Cardinal Luxury 3350RLX fifth wheel highlights:
- King Bed
- LED Lighting
- Entertainment Center
- Kitchen Island
Plan to camp in luxury with this 3350RLX Cardinal Luxury fifth wheel by Forest River. Meal prep will be a breeze thanks to the stainless steel residential refrigerator, the kitchen island with a double sink and a high rise single handle pull-down faucet. At night, you can either relax in the 70" theater seating or the 80" hide-a-bed sofa at the entertainment center or jump into the king bed with a Denver mattress and rest up for your next adventurous day. Inside the front private bedroom there is also a wardrobe, shelves, a dresser, and a closet that is prepped to add the optional washer/dryer, plus there is even a 32" LED HDTV. Either way, you are sure to enjoy your camping experience in this fifth wheel!
In any Cardinal Luxury fifth wheel you will find comfort and conveniences both inside and out as these units were built with your enjoyment in mind. Each unit features an all welded aluminum super structure frame and includes an Alpha Super Flex II TPO roof. Each Cardinal Luxury model also has a wide body construction along with three to five slides to provide you with maximum space inside for 100% enjoyment with your family and friends. You will love the cathedral ceilings for added interior height, plenty of closets to keep all of your clothing, and beautiful Shaw lino throughout. You will also appreciate the at-home touches inside that give each unit a luxurious feel like the crown molding ceiling and cabinet trim, an electric fireplace, and pendant lighting in the kitchen area. The outside of each coach also has a high end look with its premium high-gloss gel coat fiberglass that you have the option of choosing in one of four full body paint color schemes!
Colaw RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @833-307-6203 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs, specs, & features may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# U3842
Exterior Color: Misty Garnet, Onyx, Slate Metallic
Interior Color: Java
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Java |
| Exterior Color | Misty Garnet, Onyx, Slate Metallic |
| Hitch Weight | 2216 lbs |
| GVWR | 16216 lbs |
| Dry Weight | 12085 lbs |
| Cargo Capacity | 4131 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | BR 32" LED HDTV Bedroom, LR 50" LED TV |
| Awning Info | 14' & 11' w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 3842 |
Cardinal Luxury 3350RLX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


