Used 2019 Entegra Coach Reatta 37MB Motor Home Class A - Diesel
Entegra Coach Reatta 37MB class A diesel pusher highlights:
- Four Slides
- King Bed
- Full Bath
- Hide-A-Bed
- Fireplace
- Exterior 39" TV
Luxury and comfort collide in this Reatta class A diesel pusher! Starting with the large master bedroom with two slide outs, a king size bed, and plenty of storage for your clothing. You will also find a closet prepped for a stackable washer/dryer if you choose to add those handy appliances. Next, you can relax in the main living area that offers seating and dining, plus extra sleeping space when you invite the grandkids to tag along. They will enjoy the 50" TV inside when they aren't exploring outdoors or watching the exterior 39" LED TV. Just imagine preparing meals on the beautiful solid surface countertops, and cooking with the induction cooktop and convection microwave oven. The residential refrigerator even has an ice maker and water dispenser. Come see what else you will love about this model.
Inside each Entegra Coach Reatta class A diesel pusher model you will enjoy the style of the hand laid polished tile flooring, and the use of the touch pad system for integration of coach controls, the power adjustable driver and passenger seats that turn towards the rear to provide more living room seating, the Winegard in-motion satellite dome with prep for a Trav'ler satellite dish, and the solid surface countertops in the kitchen and bathroom. You even get to choose from modern interior decor colors and eye-catching exterior graphics. It's time to choose the layout that will fit your lifestyle to make you come alive on the road!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# CM950646
Chassis: Spartan K1
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 35000 |
| Engine | Cummins B |
| Chassis | Spartan K1 |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 236 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with Ice Maker and Water Dispenser |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| LP Tank Capacity | 16.5 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED, BR 32" LED, Ext. 39" LED |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 42000 lbs |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4VZDN1A97KC085537 |
Reatta 37MB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


