Used 2019 Entegra Coach Odyssey 31L Motor Home Class C
Entegra Coach Odyssey Class C motorhome 31L highlights:
- Bunk Beds
- Two Slides
- 10' 8" Electric Awning
- Sleeps Nine
- 2-Year Warranty
This Entegra Coach Odyssey Class C motorhome is the perfect RV for large families with kids. The set of bunk beds and bunk over the cab will be your children's favorite place to spend their time, whether they are using them to build forts or simply enjoying their own space to color or draw, and with the addition of the queen-size bed, booth dinette, and sofa, this unit has an impressive capacity to sleep nine people each night. When you close the privacy curtains that have been included in the rear portion of this coach, it creates a couple of separated spaces so that you can have a bit of privacy while you sleep or get dressed, and the skylight above the shower is not only useful for letting in the morning rays of sun, but it also allows the night sky to illuminate the bathroom helping you see your way during the middle of the night. Cooking will be a breeze with all of the amenities that have been included in the full kitchen, like the 8 cubic foot double-door refrigerator and three-burner range top.
When you are ready to hit the road, the Entegra Coach Odyssey motorhome will provide a safe, comfortable, and convenient way to travel. Each Odyssey is backed by a 2-year warranty and features a one-piece seamless fiberglass front cap, rear back-up camera and monitor, and an interior command center. For your comfort and safety there are seat belts installed in each seating position, driver and passenger air bags, as well as power anti-lock brakes. You will certainly enjoy all of the storage options that the Odyssey has to offer, like the lighted pass-through storage compartment and under-the-bed storage. Whether your trip is planned or spur of the moment, the Odyssey will always make it an enjoyable one.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# IGSN-10589470
Chassis: Ford E 450
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 9307 |
| Engine | Triton 6.8L EFI V10 |
| Chassis | Ford E 450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Flush Mount Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 42 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 10' 8" Electric |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Odyssey 31L Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


