Used 2019 Dynamite Manufacturing Man Cave TH26SS Toy Hauler Travel Trailer
!!!TOY HAULER!!!
The 2019 Dynamite Manufacturing Man Cave TH26SS is a heavy-duty, bumper-pull toy hauler customized by Dynamite Manufacturing/Dune Sport for rugged off-road use. Known for its high-clearance design and accessibility features, this specific 26-foot model is built to accommodate large gear like side-by-sides while remaining manageable for towing with standard trucks.
Slide outs: 1
Length: 26 feet
Width: 8 feet 6 inches
Exterior Height: 12.5 feet
Dry Weight: 7,590 lbs
GVWR: 14,000 lbs
Payload Capacity: 6,410 lbs
Hitch Weight: ~1,440 lbs
Ground Clearance: 30 inches
AM/FM/DVD/CD/USB Bluetooth Stereo
Air Conditoner Dual 13.5k Units
Bathroom Cabinet
Bathroom Sink - 10x13 Oval Stainless Steel Vanity (stainless
faucet)
Chrome Wheels
Cooktop 3 Burner W/Oven Stainless Steel
D-Ring Tie Down (7 total)
DS Floorplan - DWX 26ft Toy Hauler
Dual Electric Bunk Bed w/Opposing Sofas (With 42x24 Table) 88in
rail for 94in rail
EURO RECLINER W/FOOTREST ALTERNATE LICORICE
Electric Awning W/Black Aluminum Shield
Electric Stabilizer Jacks
Electric Tongue Jack
Electrical - Battery Cutoff Switch
Electrical - Exterior Outlet
Exterior Diamond Plating (Chrome)
Exterior Floodlights (LED)
Exterior Painted Decals
Exterior Speakers
Fantastic Fan Model 7350 (Install in Bathroom in place of Standard
Bathroom Fan)
Fantastic Vent Cover (Ultra Breeze)
Folding Shelf (18in x 18in)
HDMI Prewire (Run From TV in Ceiling Location to Wall By Captain
Chairs)
Kitchen Faucet Upgrade Stainless Wand
Kitchen Sink - 25x22 Single Basin Stainless Steel Single Basin
LED Interior Puck Lights
LED Light Strip (Under Awning Install)
Man Cave Logo Package
Mocha Package
Night Stand Single (Driver's side Wall in bedroom)
Pantry (Curb Side)
Pass Thru Storage (Lights Included)
Prewire for 12v TV w/Coax Pass Thru (Exterior Coax ran to Living
Room tv and bedroom prewire)
Propane Tank Cover (White)
Rear Screen Wall
Refrigerator/Freezer 9CF Double Door LH
Slide Out
Smooth Fiberglass Siding Upgrade (White)
Spare Tire with Carrier (16in spare)
Sway Control Kit
Television 32in LED 12v (ceiling mount)
Tire Upgrade 16in (chrome)
Towl Bar
Upgraded 30lb propane tanks
Upgraded 7000lb Axles
Upgraded | Beam (10inch | Beam Accommodate Slide)
Weight Distribution Hitch
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $5,499
Sale Price: $17,500
Stock# 721665
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 7590 lbs |
| Cargo Capacity | 6410 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Refrigerator Type | ELEC/LP |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | GAS/ELEC |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 1D91K262XK1721665 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


