Used 2019 Dutchmen RV Triton 3561 Toy Hauler Fifth Wheel
13' Garage! Only 30 Hours on Generator!
Dutchmen Voltage Triton toy hauler 3561 highlights:
- 13' Separate Garage
- Interior Patio Doors
- Dual Entry
- Large Sofa
- Electric Bunk
- King-Size Bed
The fun doesn't stop when you decide to take a break in this Voltage Triton fifth wheel toy hauler! Your toys and kids will have their very own 13' separate garage and living area while you can enjoy relaxing in the main living/kitchen area or sleeping soundly in the master bedroom. There is a Happi-Jack power bunk above two fold-up sofas and table in the garage, and the garage also holds the second entrance into this trailer so that you can easily access both the front and back. You will be able to close off the garage space with the glass patio doors for extra privacy whenever needed.
With any Voltage Triton toy hauler by Dutchmen RV, you will enjoy the luxurious interior, as well as the fabulous garage features that include a spring assist ramp door, a 30 gallon fuel station to keep your toys fueled all weekend long, Tuff Ply flooring for durability, and 2,500 lb tie downs to secure your toys while on the go. Inside each model you will find an LCD HDTV, upgraded residential furniture, solid surface countertops, and a stainless steel kitchen sink. It's time to stop dreaming about adventure and luxury and start living it!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# TR90366
Interior Color: Timber, Eclipse
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Timber, Eclipse |
| Hitch Weight | 2543 lbs |
| Dry Weight | 11775 lbs |
| Cargo Capacity | 5025 lbs |
| Fresh Water Capacity | 124 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Generator | Onan 5.5 KW |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Atwood DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LCD HDTV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF3562XKZ990366 |
Triton 3561 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


