Used 2019 Dutchmen RV Kodiak Ultra-Lite 299BHSL Travel Trailer
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory - /
Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer 299BHSL highlights:
- Dual Entry
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Two Skylights
- Outdoor Kitchen
If you have been searching for a travel trailer with dual entry and a private bunkhouse, your search is over with this travel trailer! Not only does this unit have enough space to sleep eight people comfortably, but it also has enough room for everyone to move about freely because of the two slide outs. You can cook up a feast to feed the whole gang inside with the full kitchen amenities or outside at the outdoor kitchen. Come see how this model will be perfect for your camping needs.
With any Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer you can enjoy four seasons of camping thanks to the heated and enclosed underbelly and the easy-to-tow bear cage aluminum frame construction. Three more exterior features that you will certainly appreciate are the bear cave pass-through storage bay, the aluminum entry steps, and the electric adjustable awning with LED lighting that offers more living space outdoors. Adventure awaits, and inside comfort is available in any model you choose!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 26018X
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 791 lbs |
| Dry Weight | 6582 lbs |
| Cargo Capacity | 1018 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power Adjustable w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Kodiak Ultra-Lite 299BHSL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


