Used 2019 Dutchmen RV Kodiak Ultra-Lite 227BH Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer 227BH highlights:
- Double Size Bunks
- Pantry
- Booth Dinette
- Outdoor Kitchen
Looking for a comfortable RV that you can stay in during any season? This travel trailer will allow you and your family to sleep, cook, dine and get cleaned up anywhere you desire. The set of double size bunk beds provides your kiddos and their friends a place to call their own and not just at night, plus the queen bed up front allows you to sleep after a fun day of hiking, biking and exploring with your children. You even have the choice of cooking outdoors on the outside kitchen. Take a look around, this is the one!
With any Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer you can enjoy four seasons of camping thanks to the heated and enclosed underbelly and the easy-to-tow bear cage aluminum frame construction. Three more exterior features that you will certainly appreciate are the bear cave pass-through storage bay, the aluminum entry steps, and the electric adjustable awning with LED lighting that offers more living space outdoors. Adventure awaits, and inside comfort is available in any model you choose!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# GN33809A
| Sleeps | 7 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 481 lbs |
| Dry Weight | 4283 lbs |
| Cargo Capacity | 3317 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power Adjustable w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4YDT22726KJ971346 |
Kodiak Ultra-Lite 227BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


