Used 2019 Dutchmen RV Kodiak 283BHSL Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer 283BHSL highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Double Entry Bedroom
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
With its all-inclusive amenities and large sleeping capacity, this travel trailer redefines extravagance. Because this unit comes with a rear private bunkhouse with triple bunks, it can be used as a guest room for friends or as a play room for your kids when the rain won't seem to stop. The living area is a wonderful place for everyone to gather together because of the extra floor space that the single slide adds to this trailer. You will love having the ability to prepare your meals in the outdoor kitchen when the weather is nice, and when it is time to clean up, you can store leftovers securely in the six cubic foot double door refrigerator in the full kitchen. Take a look, you will be happy you did!
With any Dutchmen Kodiak Ultra-Lite travel trailer you can enjoy four seasons of camping thanks to the heated and enclosed underbelly and the easy-to-tow bear cage aluminum frame construction. Three more exterior features that you will certainly appreciate are the bear cave pass-through storage bay, the aluminum entry steps, and the electric adjustable awning with LED lighting that offers more living space outdoors. Adventure awaits, and inside comfort is available in any model you choose!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# V1155
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 756 lbs |
| Dry Weight | 5603 lbs |
| Cargo Capacity | 1997 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power Adjustable w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT28327KJ972465 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


