Used 2019 Dutchmen RV Coleman Light LX 2855BH Travel Trailer
DOUBLE DOOR BUNK HOUSE
Dutchmen Coleman Light LX travel trailer 2855BH highlights:
- Bunk Beds
- Dual Entry/Exit Doors
- Front Private Bedroom
- Three Burner Cooktop
- Pass Through Storage
You'll love this Coleman Light LX travel trailer that features dual entry doors and a large slide out, providing more interior space. Between the queen bed in the front private bedroom, the 52" x 74" bunk beds, plus the sofa and dinette, this unit can sleep ten people! You'll enjoy a pantry for your snacks and a large wardrobe for everyone's jackets and shoes. The rear corner bath includes a tub/shower and it's own exit door outside!
With any Coleman Light LX unit you'll enjoy an upgraded Rest Easy mattress, residential grade vinyl flooring, a power bath fan, and full extension drawer guides throughout. Leave nothing behind with plenty of storage, including a dinette storage compartment for board games or flashlights. These units have been constructed with diamond embossed rock guard, and aluminum framed walls to ensure years of memories, plus each model features stabilizer jacks and tinted safety glass windows to keep your family safe. Come see all the features the Coleman Light LX has to offer!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# P1262
Interior Color: Ironwood, Lakeside
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Ironwood, Lakeside |
| Hitch Weight | 772 lbs |
| Dry Weight | 5884 lbs |
| Cargo Capacity | 1716 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT28521KM938288 |
Coleman Light LX 2855BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


