Used 2019 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 244BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern Series 244BH travel trailer highlights:
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Outdoor Kitchen
This single slide Coleman Lantern travel trailer offers sleeping accommodations for eight people when you fold down the 83" U-shaped dinette. The kids will love the double-size bunks so that they have room to spread out, and you will appreciate having your own queen bed with USB connections on the opposite end of the trailer. If friends tag along, the U-shaped dinette can be theirs at night, and the chef will have the choice of cooking inside with full kitchen amenities or outside at the outdoor kitchen while watching the kids play. Load up the family and start making memories today!
Each Coleman Lantern model by Dutchmen provides amenities and value beyond your imagination. With conveniences such as the thermoformed countertops in the kitchen, a Rest Easy mattress, Everwear luxury furniture, and a solar power charging connection, it is no wonder that the Coleman Lantern is the choice of many outdoor enthusiasts. The under-bed storage is also a fantastic feature because it allows you to keep your belongings safely tucked away and out of sight. The campground awaits you and your family, so get out there in your new Coleman Lantern Series!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $2,455
Sale Price: $8,995
Stock# 05457A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 648 lbs |
| Dry Weight | 5485 lbs |
| Cargo Capacity | 2115 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT24421KH934485 |
Coleman Lantern Series 244BH Reviews
-
Great size rv for the two of us and toys ( kayaks bikes)
2016 Coleman Lantern Series 244BH
What I liked most: The size. Have had had many compliments and questions about the size and where we got it.
What I'd improve: The backsplash around the stove. Mattress on bunks. Posts on dining table.9 years ago | Dean K. from Wood River, NE
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


